Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na obóz - jak się przygotować? | Speedball Tours

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na obóz – jak się przygotować?

O tym, dlaczego warto wysłać dziecko na obóz sportowy, pisaliśmy [tutaj]. W poniższym tekście odpowiemy na równie ważne pytania: kiedy dziecko jest gotowe i jak przygotować je do pierwszego samodzielnego obozu? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, czy to już odpowiedni czas, by wysłać pociechę na obóz lub kolonię. 

Pierwszy wyjazd – cenne doświadczenie dla dziecka i rodzica

Pierwszy obóz to przełomowy moment w życiu każdego dziecka. Oprócz aktywnego i kreatywnie spędzonego czasu, wyjazd bez rodziców, w towarzystwie samych rówieśników,  jest doskonałą szansą na naukę nowych umiejętności i sprawdzenie siebie w trudnych, niecodziennych sytuacjach. Każdy obóz oznacza naukę samodzielności, odpowiedzialności, a nawet wyjście ze strefy komfortu. To bardzo cenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości. 

Jak się okazuje, pierwszy samodzielny wyjazd dziecka na obóz to duże przeżycie nie tylko dla niego, ale również dla jego rodziców. Dorośli obawiają się, czy ich pociechy sobie poradzą, czy odnajdą się w nowym towarzystwie, czy będą się dobrze bawić. Dlatego, zanim zapiszemy dziecko na kolonię, trzeba zastanowić się, czy jest już gotowe na wszystkie przygody i wyzwania, które na nie czekają. 

Kiedy dziecko jest gotowe na pierwszy samodzielny wyjazd? 

Psychologowie są zgodni: nie można wskazać konkretnego wieku, w którym każde dziecko, bez wyjątków, jest już gotowe, aby wyjechać na wakacje bez rodziców. To bardzo indywidualna kwestia, która zależy od usposobienia i samodzielności pociechy. Pięciolatek  może sam wykazać chęci uczestnictwa w takim wyjeździe, natomiast dziesięciolatek niekoniecznie będzie na to gotowy. Jeśli nie masz pewności, czy Twoje dziecko chce wyruszyć na obóz, porozmawiaj z nim i sprawdź, czy wyraża chęć wyjazdu. Jeśli będzie miało wątpliwości i wyraźne obawy, to znak, że warto z tą decyzją poczekać. 
W sytuacji, gdy dziecko nie jest pewne czy sobie poradzi i np. boi się, że będzie tęsknić, zróbcie “próbę generalną”. Może nią być kilkudniowy wyjazd do dziadków czy dalszej rodziny. W ten sposób maluch będzie miał szansę pobyć z dala od domu i rodziców, a także sprawdzić się w nowej sytuacji. Bardzo dobrym pomysłem jest również zorganizowany, kilkudniowy wyjazd w gronie dzieci i nauczycieli, którzy są nam dobrze znani. Taka zielona szkoła to przedsmak dwutygodniowego obozu i sprawdzian przed pierwszym samodzielnym wyjazdem. Jeśli podczas takiej próby dziecko będzie zaniepokojone i wycofane to znak, że z decyzją o pierwszej kolonii warto jeszcze poczekać. 

Jak przygotować dziecko na wyjazd?
Pamiętaj, że kluczowa jest rozmowa. Rozmawiając z dzieckiem, podkreśl, że obóz to doskonała przygoda, czas na zabawę, rozwój, nowe znajomości i odnalezienie nowej pasji czy hobby. To normalne, że dzieci stresują się przed wyjazdem. Jeśli Twój maluch ma ulubioną zabawkę, piżamę czy amulet, który zawsze przynosi mu szczęście – niech koniecznie zabierze go ze sobą. To pomoże mu się pewniej poczuć i szybciej zaadaptować w nowym miejscu. Spraw, by dziecko już przed wyjazdem poczuło, że nadchodzi naprawdę wyjątkowy moment. Nie wyręczaj go w pakowaniu i pozwól wybrać rzeczy, które ze sobą zabierze. Samodzielne pakowanie to pierwszy krok do większej samodzielności i odpowiedzialności za samego siebie. 

Jak rodzic powinien przygotować się na wyjazd dziecka? 

Wspólnie z dzieckiem podjęliście decyzję, że to najwyższy czas, by wyjechać na pierwszy obóz? Po pierwsze: nie martw się na zapas. Rodzice często w takiej sytuacji obawiają się, czy ich pociecha sobie poradzi, czy będzie bezpieczna i czy opiekunowie dostatecznie o nią zadbają. Pamiętaj, że kluczową sprawą jest zaufanie do organizatorów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za konkretny wyjazd. Z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości i wyczerpująco opowie o programie, noclegach, wychowawcach i innych kwestiach dotyczących obozu. Bardzo dobrym pomysłem jest rozmowa z innymi rodzicami. Zapoznaj się z naszymi wpisami opublikowanymi w mediach społecznościowych oraz na forach internetowych. Zawsze wybieraj wyjazdy, które są sprawdzone i cieszą się pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych uczestników. 

Masz pytania dotyczące wyjazdów organizowanych przez Speedball Tours? Zachęcamy do kontaktu z kierownikiem obozów, Robertem Szymikiem, który odpowie na wszystkie pytania:
biuro@speedballtours.pl

888 744 866