Pierwszy wyjazd dziecka na narty - jak je przygotować? | Speedball Tours

Pierwszy wyjazd dziecka na narty – jak je przygotować?

Przed nami zima, a co za tym idzie – na stokach będzie czekać na nas prawdziwe, białe szaleństwo! Jeden z ulubionych sportów sezonowych co roku przyciąga tłumy wyczekujące zielonego światła na pakowanie nart, ciepłych kombinezonów i gorącej herbaty w termosie. Jednak niektórzy rodzice po raz pierwszy spotkają się z nurtującym pytaniem: czy wystarczająco dobrze przygotowali swoje dzieci na pierwszy wyjazd na narty? Wiemy, jaką satysfakcję przynosi odhaczanie punktów z listy, dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy najważniejsze tematy do odnotowania!

Kiedy najwcześniej można zacząć naukę jazdy na nartach?

Na stokach możemy zobaczyć nawet małe brzdące próbujące swoich sił w poruszaniu się na nartach. Umowna dolna granica to okres, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki w przedszkolu. Trzeba jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się indywidualnie, dlatego najlepszym sposobem weryfikacji będzie nic innego, jak obserwacja! Jeśli zabawy na śniegu sprawiają radość, a ciężkie buty i kombinezon nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się i utrzymaniu prawidłowej postawy – to jasny sygnał, że można podjąć pierwsze próby nauki jazdy na nartach.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Buty

Najważniejszym elementem wcale nie są narty! Odpowiednio dobrane buty są prawdziwym kluczem do sukcesu. Obuwie nie może być ciasne, a tym bardziej za luźne – musi być w sam raz! Przymierzenie butów narciarskich należy do dziedziny sportów ekstremalnych, więc przed ciężką gimnastyką zalecamy zmierzyć stopę dziecka, a następnie same wkładki. Dopiero po dobraniu odpowiedniego rozmiaru można podchodzić do przymierzania całego buta.

Narty

Wybór nart to już przyjemna jazda z górki! Aby dziecko swobodnie czuło się na stoku oraz z chęcią przyswajało tajniki jazdy, powinno mieć narty dopasowane do swojego wzrostu. Dla początkujących narciarzy najlepiej poszukać czegoś, co wysokością sięga mniej więcej do pach pociechy. Razem z nartami kupujemy wiązania, które są istotnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo na stoku! Są dopasowywane do wagi dziecka, dlatego przed każdym sezonem najlepiej odwiedzić sprawdzonego serwisanta, który dopasuje skalę siły wypięcia.

Kijki

W pierwszym etapie nauki jazdy na nartach nie ma potrzeby dawania pociechom kijków narciarskich. Opanowanie bezpiecznego poruszania się na ślizgających się nartach w twardych butach jest już wystarczająco trudne. Jednak jeśli dzieci opanowały jazdę w sposób zaawansowany, można pokusić się o zakup kijków, które zadbają o prawidłową postawę podczas zjazdów.

Kask

Bez ochrony głowy na stoku ani rusz! W Polsce obowiązuje nakaz noszenia kasku do 16 roku życia. Idealny kask powinien zapewniać doskonałą słyszalność, gwarantować wentylację głowy oraz być w pełni zabudowany. Ważne jest, aby nie ubierać pod niego czapki – w chłodniejsze dni świetnie sprawdzają się w tej roli termoaktywne kominiarki.

Gogle

Bez odpowiednich gogli naprawdę ciężko się obyć w pierwszych etapach nauki jazdy na nartach. Jeśli zależy nam na ochronie przed słońcem, śniegiem czy zimnym wiatrem – nie powinno się o nich zapominać. Przy zakupie należy pamiętać o dobrej wentylacji oraz kategorii filtra, którą dobieramy do warunków atmosferycznych.

Jak ubrać dziecko na stok?

Na stokach panuje duża tendencja do przegrzewania dzieci zbyt grubym ubiorem. Odzież zawsze należy dobrać do panującej temperatury na zewnątrz. Optymalnym rozwiązaniem jest termoaktywna bielizna składająca się ze spodni i koszulki z długim rękawem, łatwa do ściągnięcia bluza polarowa, skarpetki narciarskie, rękawice oraz ciepły kombinezon. W obawie przed zimnem dodatkową warstwę ochraniającą nogi można spakować do plecaka.

Gdzie dziecko powinno pojechać na narty?

Na organizowany w dniach 16-22.01.2022 Ski&Snb Camp w Czarnej Górze! To świetna okazja do doskonalenia swojej techniki jazdy połączona z możliwością poznania nowych miłośników białych szaleństw. W planie wyjazdu organizowane będą codzienne zajęcia pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów w niewielkich grupach ustalonych zgodnie ze stopniem zaawansowania. To nie wszystko! Podczas obozu odbywać się będą foto- i video-analizy dotyczące prawidłowej techniki jazdy. Zadbamy o komfort, wyżywienie i świetną zabawę, która uzupełnią wartościowe lekcje z jazdy na nartach lub snowboardzie!

Masz pytania dotyczące wyjazdów organizowanych przez Speedball Tours? Zachęcamy do kontaktu z kierownikiem obozów, Robertem Szymikiem, który odpowie na wszystkie pytania:

biuro@speedballtours.pl

888 744 866