Jak zachęcić dziecko do sportu? | Speedball Tours

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Statystyki są niepokojące. Szacuje się, że co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Spędzanie wielu godzin przy komputerze oraz przetworzona, niezdrowa żywność sprawiają, że polskie dzieci tyją w piorunującym tempie. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna! Sport uczy samodzielności, rywalizacji i zasad fair play, daje ogromną satysfakcję i pozytywnie wpływa na rozwój psychofizyczny. Jednak nie każde dziecko lubi spędzać czas aktywnie. Jak zachęcić swoją pociechę do regularnej aktywności fizycznej?

 • Bądź dobrym przykładem
  Dziecko jest doskonałym obserwatorem. Bacznie śledzi każdy Twój ruch i naśladuje go. Pamiętaj, że przykład idzie z góry, dlatego pokaż swojemu maluchowi, że sport sprawia Ci przyjemność i daje satysfakcję. Jeśli rodzice po pracy spędzają czas przed telewizorem z niezdrowymi przekąskami w ręku, dziecko prawdopodobnie będzie robić tak samo. Aktywnie zagospodaruj wspólny rodzinny czas: postawcie na spacery, przejażdżki rowerowe, wypad na rolki. Rodzice, którzy są wysportowani i regularnie dbają o swoją sylwetkę nie muszą zachęcać swoich dzieci do tego samego. Jeśli nie jesteś aktywnym rodzicem, najpierw zacznij od zmian w swoim planie zajęć.
 • Daj wybór
  Jeśli regularnie uprawiasz jakiś sport, z pewnością chcesz, żeby Twoje dziecko podzieliło Twoją pasję i wybrało tę samą dyscyplinę. Pamiętaj o tym, aby pozostawić mu wybór. Nakłanianie go do konkretnej dyscypliny może przynieść zupełnie odwrotny rezultat. Bardzo prawdopodobne, że zamiast wielogodzinnych wycieczek rowerowych będzie wolało sztuki walki albo naukę pływania. Nie oceniaj i nie neguj jego wyborów. Każda aktywność fizyczna to szansa na gigantyczny rozwój! Warto pokazać pociechom różne formy aktywności fizycznej.

W Speedball Tours prowadzimy zajęcia dla uczniów klas 1-3, które odbywają się w Szkole Podstawowej nr 41 w Krakowie. Do wyboru: gimnastyka z elementami gier sportowych oraz zajęcia sportowe ze speed-ball. Pierwsze zajęcia dla nowych uczestników są bezpłatne – to dobra okazja, aby Twoje dziecko sprawdziło, jaka forma aktywności najbardziej je interesuje 

 • Pokaż, że sport jest fajny
  Bycie fit jest cool! Moda na zdrowy styl życia trwa już od kilku lat. Pokaż dziecku, że uprawianie sportu to powód do dumy. Oglądajcie razem mecze, wybierajcie się na biegi czy zawody sportowe. Podziwiajcie gwiazdy, które dzięki uprawianiu sportu osiągnęły sukces. Pomocny może okazać się także nowy gadżet: koszulka z numerem i własnym nazwiskiem to wielki powód do dumy, który z pewnością zachęci Twoją pociechę do regularnych treningów. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar.
 • Chwal i bądź dumny
  Nie każdy lubi rywalizację. Część dzieci odczuwa lęk przed sportem, przegraną i byciem ocenianym. Naucz swoją pociechę koncentrowania się na małych krokach i pamiętaj, aby je chwalić. Pokaż, że jesteś dumny, gdy zrobi coś samodzielnie. W ten sposób sprawisz, że przestanie obawiać się rywalizacji, nabierze pewności siebie i samo zechce stawiać sobie nowe sportowe wyzwania.
 • Nie trać czasu – działaj
  Wielogodzinne pogadanki na temat pozytywnego wpływu sportu na niewiele się zdadzą. W ten sposób nie przekonasz dziecka do regularnej aktywności. Zamiast po raz kolejny powtarzać, że siedzenie przed komputerem źle wpływa na kręgosłup, wybierzcie się wspólnie na basen albo lodowisko, poinformuj je o ciekawych zajęciach w okolicy lub obozach sportowych, które być ciekawe.

Twoje dziecko chce nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie? W tym roku przygotowaliśmy dwa wyjątkowe zimowe wyjazdy:

 • Ski & Snb Camp Czarna Góra
 • Family Camp Vals (Włochy)

Zapisy wciąż trwają.