Speed-ball – najszybsza gra świata | Speedball Tours

Speed-ball – najszybsza gra świata

Cechuje Cię refleks, szybkość i zwinność? Szukasz dla siebie nowej formy aktywności fizycznej? Chcesz spróbować swoich sił w nieznanej, niszowej dyscyplinie sportowej? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, speed-ball jest właśnie dla Ciebie!


Co to jest Speedball?

Speed-ball jest sportem, w którym wykorzystuje się rakietę oraz piłkę na uwięzi, przymocowaną żyłką do statywu. To konkurencja, w którą mogą grać dorośli, ale również dzieci! Podczas obozów dla dzieci i młodzieży ze Speedball Tours uczymy uczestników zasad oraz techniki gry. Udowadniamy, że ten nieznany jeszcze w Polsce sport to doskonała forma rozrywki, rywalizacji i aktywności fizycznej. W speed-ballu, w zależności od ilości graczy, wyróżniamy następujące konkurencje: singiel, debel, Super Solo oraz Solo Relay.

Krótka historia speed-balla

Speed-ball wywodzi się z Egiptu i jest tam znany od lat 70. XX wieku. Początkowo pełnił funkcję rozgrzewki dla tenisistów, którzy trenowali w ten sposób refleks i koordynację ruchową. Po pewnym czasie dostrzeżono potencjał tej konkurencji i zaczęto traktować ją jako odrębną dyscyplinę. Dlaczego warto spróbować? Przede wszystkim, speed-ball nie wymaga skomplikowanego sprzętu i sprawia niesamowitą satysfakcję!

Speed-ball w Polsce

Za pojawienie się speed-balla w Polsce odpowiada Przemysław Wolan, doskonale znany uczestnikom naszych poprzednich obozów. Przemysław, podczas swojej wycieczki do Egiptu odkrył speed-ball, a po niespełna roku wystartował w Mistrzostwach Świata w Kuwejcie. Stworzył stowarzyszenie, które popularyzuje speed-ball w naszym kraju. To również jeden z celów Speedball Tours.

Speedball – sprzęt

Do gry w speed-balla potrzebujesz przede wszystkim: rakiety, piłki, statywu, podstawy statywu i szpulki. W zależności od rodzaju gry, kort może mieć różne wymiary: min. 4×4 m w Super Solo i Solo Relay, min. 6×6 m w singlu oraz min. 6×8 m w deblu.

Rakieta do speed-balla została wykonana ze sztywnego plastiku, a jej uchwyt pokryto gumą. Powierzchnia, którą uderza się piłkę, jest płaska. Piłka jest podobna wielkością do piłeczki tenisowej. Tym, co ją od niej różni jest eliptyczny kształt. Piłka jest przymocowana do żyłki, natomiast drugi koniec żyłki jest przyczepiony do kółka osadzonego na szpulce znajdującej się na szczycie statywu. Statyw do gry w speed-ball ma wysokość ok. 175 cm, a jego podstawa jest wykonana z metalu lub żelbetonu. Do gry rekreacyjnej często stosuje się podstawy wypełnione wodą lub piaskiem. Niewielkim, ale bardzo istotnym elementem wyposażenia jest szpulka wykonana z tworzywa sztucznego.

Gra singlowa

Klasyczna odmiana speed-balla czyli rozgrywka między dwoma zawodnikami. Gra zawsze toczy się do dwóch wygranych setów, każdy do 10 punktów. W przypadku remisu rozgrywany jest tie-break. Każdy set rozpoczyna się serwisem w kierunku wskazówek zegara, zawodnicy serwują naprzemiennie.

Zawodnik zdobywa punkt, jeśli jego przeciwnik uderzy w żyłkę, a nie w piłkę, dotknie statywu w jakikolwiek sposób lub gdy nie zmieni kierunku obrotu piłki wokół statywu w ciągu dwóch obrotów od uderzenia przeciwnika. Punkt jest również przyznawany, gdy przeciwnik wejdzie na strefę neutralną (strefa o szerokości 60 cm oddzielająca połowy kortu) lub dotknie jej rakietą/częścią ciała. Punkt jest przyznawany przeciwnikowi również wtedy, kiedy zawodnik uderzy piłkę dwa razy z rzędu, uderzy piłkę czymkolwiek poza rakietą albo jego rakieta upadnie na ziemię.

Stratą punktu karane jest również przeszkadzanie przeciwnikowi w odbiorze piłki. Jeśli sytuacja miała miejsce nieumyślnie, punkt jest powtarzany. Zawodnik otrzymuje punkt, jeśli statyw zaczął mocno drżeć po uderzeniu przeciwnika, żyłka zawinęła się na maszcie, dotykając go co najmniej na jednym pełnym obwodzie lub się zerwała.

Gra deblowa

W przypadku gry deblowej w każdej z drużyn występuje dwóch zawodników. Mogą być to pary męskie, żeńskie lub mieszane. Zasady gry są analogiczne do gry singlowej. Jeśli serwuje zawodnik A z drużyny A-B, piłkę odbiera zawodnik X. Gdy serwuje zawodnik X, piłkę odbiera zawodnik B itd. naprzemiennie. Jeśli któraś z drużyn nie zastosuje się do tego schematu, punkt zostaje przyznany drużynie przeciwnej.

Super Solo

To odmiana speed-balla, która znacznie różni się od przedstawionych powyżej singla i debla. Super Solo jest pojedynczą grą na czas i polega na rozegraniu przez zawodnika czterech serii: prawa ręka, lewa ręka, forehand i backhand. Każda z serii trwa 1 minutę, a serie mogą być wykonane w dowolnej kolejności. Liczy się liczbę uderzeń w każdej pozycji w ciągu minuty. Wygrywa zawodnik, który uzyska najlepszą sumę wszystkich czterech serii.

Solo Relay

W Solo Relay drużyna składa się z czterech osób: dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Rywalizacja odbywa się w czterech seriach (analogicznie do Super Solo), każda po 30 sekund, w schemacie 1 zawodnik – 1 seria. Kolejny zawodnik uderza piłkę po zakończeniu tury poprzednika (bez przerwy w grze), a wynik drużyny to suma uderzeń 4 zawodników.

Jak widać, speed-ball to sport, który uczy refleksu, zwinności, spostrzegawczości i koncentracji. Można uprawiać go indywidualnie lub drużynowo – zawodnik sam decyduje, w której konkurencji chce się sprawdzić.

To doskonały moment, aby speed-balla spróbowało Twoje dziecko! Treningi odbywają się podczas naszych wyjazdów (w ferie ruszamy do Czarnej Góry oraz do Vals), a także w ramach zajęć sportowych w Szkole Podstawowej nr 41 w Krakowie [sprawdź szczegóły].