Narty czy snowboard - który ze sportów zimowych jest lepszy dla dziecka? | Speedball Tours

Narty czy snowboard – który ze sportów zimowych jest lepszy dla dziecka?

Narty czy snowboard

Zima tuż-tuż! To wcale nie oznacza, że trzeba ją spędzić w domu pod kocem. Minusowe temperatury sprzyjają aktywnościom na stokach, a narciarstwo i jazda na snowboardzie to dyscypliny, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Narty czy deska: na co powinni zdecydować się najmłodsi? Sprawdź!

Debiut na nartach

Odpowiedź na pytanie: “Który z zimowych sportów jest łatwiejszy” wcale nie jest taka oczywista. Ze względu na to, że w jeździe na nartach należy przyjąć bardziej naturalną pozycję, sport ten może być mniej kłopotliwy na starcie. Początki polegają na oswajaniu się ze sprzętem i jeździe po delikatnie nachylonym stoku. Po opanowaniu jazdy pługiem, kiedy maluch ma już kontrolę nad prędkością, można przejść do kolejnego etapu nauki, czyli jazdy łukami.

Pierwsze lekcje na snowboardzie

Ze względu na to, że na snowboardzie dziecko jest ustawione bokiem do kierunku jazdy, początkowe lekcje mogą okazać się większym wyzwaniem. Kiedy maluch przyzwyczai się do tej pozycji, można wdrażać kolejne umiejętności, nie zapominając też o nauce upadania. Kolejnym etapem jest opanowanie prędkości, zatrzymywania i ponownego ruszania, a gdy te elementy nie sprawiają dziecku trudności, czas na ześlizgi w skos stoku. Skręty to już wyższa szkoła jazdy, która zwykle trwa dłużej niż analogiczne czynności na nartach.

Trudne początki

Na późniejszym etapie, w narciarstwie i snowboardingu progres jest zauważalny w podobnym momencie. Okazuje się, że pozornie nienaturalna pozycja na desce sprawia znacznie mniej trudności niż opanowanie ruchów wszystkich kończyn na nartach. W skrócie: na początku narciarstwo może wydawać się łatwiejsze, jednak w dłuższej perspektywie snowboard ma równie wiele zalet.

Narty czy snowboard?

Na bardziej zaawansowanym poziomie, narty pozwalają osiągnąć dużą prędkość, natomiast deska umożliwia wykonywanie atrakcyjnych ewolucji i trików. Wybór pomiędzy tymi dyscyplinami nie jest prosty, dlatego warto zaufać dziecku, jego chęciom i intuicji. Narty będą bardziej odpowiednie dla maluchów, ze snowboardem lepiej radzą sobie nieco starsze dzieci (9-10 lat), jednak należy pamiętać, że nie jest to reguła. Naturalną drogą jest również rozpoczęcie przygody z nartami, a następnie stopniowe oswajanie się ze snowboardem. W momencie, kiedy dziecko ma już opanowane wszystkie zasady panujące na stoku, może w pełni poświęcić się zdobywaniu nowych umiejętności oraz doskonaleniu techniki.

Bez względu na to, który sport wybierze Twoje dziecko, zimowe szusowanie niesie za sobą mnóstwo zalet! Zarówno narciarstwo jak i snowboarding to dyscypliny na świeżym powietrzu, a poczynione postępy na stoku są bardzo satysfakcjonujące i dają wiele radości. Zimowe sporty angażują wszystkie partie mięśni i pozwalają porządnie zadbać o kondycję.

Zimowe szusowanie w Czarnej Górze

Niezależnie od tego, który sport wybierze Twoja pociecha, warto przejrzeć ofertę dostępnych obozów zimowych i zastanowić się nad spędzeniem nadchodzących ferii aktywnie i na stoku. W tegorocznej ofercie Speedball Tours znajdziesz Ski&Snb Camp Czarna Góra, czyli obóz dedykowany całym rodzinom. To nie tylko doskonała okazja, aby podszlifować umiejętności narciarskie, ale też szansa na zawarcie nowych znajomości i odkrycie kolejnych pasji. Kliknij [tutaj] i dowiedz się więcej o tym, co przygotowaliśmy na nadchodzące ferie.